Najczęstsze błędy w prowadzeniu firmy
Firma

Najczęstsze błędy w prowadzeniu firmy

Założenie własnej firmy to dla jednych spełnienie wszelkich marzeń, a ta drugich obawa przed tym, że nie poradzimy sobie z czekającymi na nas wyzwaniami. Jakich błędów należy się wystrzegać, aby wszystko poszło po naszej myśli?

Losowy wybór firmy księgowej

Pierwszym, dość częstym błędem przy otwieraniu firmy, jest losowy wybór firmy księgowej. Podobnie jak w każdej branży, znajdziemy firmy bardziej, oraz mniej uczciwe. Tak samo wygląda to w przypadku firm księgowych. Warto najpierw poczytać opinie w Internecie o danej firmie lub zapytać osób, które miały już z nimi do czynienia. Jest to bardzo cenne źródło wiedzy i dopilnowanie tego może spowodować, że stres związany z wyborem księgowości znacząco zmaleje.

Robienie wszystkiego samemu

Kiedy otwieramy jednoosobową działalność gospodarczą, zależy nam, aby wszystko robić samemu. Chcemy zostać człowiekiem-orkiestrą, który niczego się nie boi. Tak naprawdę jest to droga donikąd. Jeżeli wszystko będziemy robić samodzielnie, z czasem dojdzie do naszego wypalenia. Zajmując się rzeczami, których nie lubimy, prędzej czy później dojdziemy do momentu, w którym rzucimy to wszystko.

Najczęstsze błędy w prowadzeniu firmy

Brak rozliczania wszystkich kosztów

Pilnowanie rozliczania kosztów jest bardzo ważne. Wszelkie rzeczy, które są związane z firmą, powinny być potwierdzone fakturą VAT. W ten sposób możemy zmniejszyć koszty prowadzenia firmy. Jest to szczególnie kluczowe na początku, gdy zyski nie są jeszcze tak duże i liczy się praktycznie każda złotówka. Warto podpytać również swojego księgowego, jak robić to w optymalny sposób, aby zarobić jak najwięcej.

Obawa przed formalnościami

Prowadzenie firmy to również sporo formalności do załatwienia. Nie obędzie się bez wizyt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, oraz w Urzędzie Skarbowym. Wbrew opinii wielu ludzi, można tam załatwić wiele rzeczy stosunkowo szybko. Co zrobić, gdy nie wiemy, gdzie daną sprawę załatwić? Najlepiej zapytać własnego księgowego, gdyż powinien on posiadać wiedzę na dany temat. Można również poszukać informacji w Internecie.

Zobacz więcej podobnych postów