Cyfryzacja niektórych elementów zarządzania firmą ma znaczący wpływ na wzrost jej efektywności. Da się to zaobserwować szczególnie w przedsiębiorstwach produkcyjnych, które w dużym stopniu wykorzystują nowoczesne rozwiązania technologiczne. Oprócz rozbudowanych systemów księgowych i popularnego na rynku ERP (z ang. Enterprise Resources Planning), coraz częściej wykorzystuje się również programy MES.
Prowadząc działalność związaną z produkowaniem różnego rodzaju asortymentu, warto przyjrzeć się specyfikacji samego oprogramowania, jego funkcjom i ogólnej charakterystyce. Z pewnością pomoże to zrozumieć sens wdrażania takich systemów do firm i zachęci do samodzielnego skorzystania z tej technologii.
Czym są systemy MES?
Sama nazwa programu wzięła się od angielskiego pojęcia Manufacturing Execution System. To w wolnym tłumaczeniu nic innego, jak system do zarządzania produkcją. Istotą jego działania jest zbieranie poszczególnych informacji dotyczących procesu produkcyjnego w danej firmie oraz umożliwianie na tej podstawie kontrolowania i zarządzania wszystkimi operacjami wykonywanymi w poszczególnych obszarach działalności.
Sam program może w zależności od struktury firmy posiadać odmienne stopnie złożoności i być wdrożony w sposób indywidualny dla każdego klienta.
Jakie funkcje posiadają systemy MES?
Każdy system MES posiada szereg funkcji potrzebnych do sprawnego funkcjonowania danej jednostki. Jego celem jest zarządzanie nie tylko samą produkcją, ale również wieloma czynnościami z nią związanymi. Chodzi tutaj głównie o kontrolę nad potrzebnymi do wytwarzania asortymentu surowcami. Program uwzględnia szacowane ich zużycie wraz z określonym procentem niewykorzystanych półproduktów, a następnie informuje specjalistów o konieczności ich uzupełnienia.
MES w swoim głównym założeniu ma zbierać informacje dotyczące wyprodukowanych towarów, a co za tym idzie – przyczyniać się do wzrostu efektywności poprzez lokalizowanie występujących w całym procesie błędów. Bardziej rozwinięte wersje oprogramowania są również w stanie zająć się procesem magazynowania towarów w czasie, gdy te czekają na wyjazd do odbiorcy.
Czy wdrażanie MES się opłaca?
Wielu przedsiębiorców uważa, że opłacalność systemów MES jest zauważalna wyłącznie w przypadku większych działalności. Nic bardziej mylnego. Takie oprogramowanie może przyczynić się do wzrostu wydajności, a nawet do rozwoju mniejszych firm produkcyjnych. Popełnianie błędów przy produkcji w małym zakładzie często okazuje się bardzo problematyczne i pociąga za sobą szereg konsekwencji.
Programy MES w dużej mierze pomogą zlokalizować przyczynę błędu i w szybkim tempie znaleźć rozwiązanie. Oczywiście warto wspomnieć, iż wydajność systemów MES jest tym lepsza, im są one bardziej powiązane z innymi wykorzystywanymi systemami. Taki program można połączyć z systemem ERP, co niebywale poprawi komfort pracy na wielu płaszczyznach. Zastosowanie MES w firmie zapobiegnie utracie ważnych danych czy zagubieniu potrzebnych informacji, a także sprawi, że wszystkie aspekty produkcji będą znajdować się w jednym miejscu.