geowłóknina to bardzo popularne polipropylenowe włókno, które często znajduje zastosowanie w budownictwie drogowym oraz domowym. Charakteryzuje się wysokim poziomem filtracji drobnych cząsteczek, przez co jest doceniane nie tylko w Polsce, ale równie na całym świecie.
Rodzaje geowłókniny
Możemy wyróżnić następujące rodzaje geowłókniny:
- filtracyjna - ma za zadanie chronić systemu drenaży przed zamuleniem;
- separacyjno-filtracyjna - oprócz funkcji odmulającej, pełnią funkcję stabilizujące grunt w przypadku, np. osiadania;
- dwuwarstwowa - używana w budownictwie wodnym, aby dodatkowo wzmocnić filtrację;
- ochronne - dzięki swoim grubym warstwom ma możliwość transmisji gazu i wody;
Najpopularniejsze są 4 powyższe rodzaje geowłókniny. Każda znajdzie zastosowanie w innych sytuacjach, lecz każda z nich wykorzystuje wszystkie najlepsze cechy geowłókniny.
Jakie jest zastosowanie geowłókniny?
Geowłóknina bardzo często jest wykorzystywana do budowy dróg (zwłaszcza tymczasowych oraz leśnych). Dzięki swoim właściwościom filtracyjnym oraz wzmacniającym pozwala na budowanie dróg, które będą wytrzymałe bez względu na warunki pogodowe.
Polipropylenowe włókno znajdzie również zastosowanie w przypadku parkingów i placów postojowych. Konieczne jest tam użycie materiału, które nie tylko będzie skutecznie filtrowało grunt, ale również będzie odporne na nacisk. Bardzo często na parkingach stoją ciężarówki, które ważna kilkanaście ton. Długi postój mógłby znacząco wpłynąć na strukturę gruntu pod parkingiem. Dzięki geowłókninie wszelkie odkształcenia są skutecznie redukowane.
Włókno znakomicie nadaje się również w celach ochronnych. Pomocne będzie zwłaszcza w systemach drenażu, w których należy dbać przede wszystkim o drożność całego systemu. Z drugiej strony należy zapewnić wodzie bardzo łatwy przepływ. Włókno polipropylenowe jest w tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem. Skutecznie filtruje grunt drobnocząsteczkowym, a z drugiej strony, ułatwia przepływ wody.
Pełni również bardzo dobrą warstwę izolującą grunt drobnocząsteczkowy od warstw nawierzchni. W ten sposób osoby odpowiedzialne za budowę mogą być spokojne o to, że małe cząsteczki gruntu zostaną w pełni odizolowane od świeżej warstwy asfaltu lub betonu, który zostanie wylany. W ten sposób powstaje struktura, która będzie charakteryzowała się wytrzymałością w dowolnych warunkach pogodowych. Bez większego znaczenia będzie również nacisk ze strony pojazdów.
Czy geowłóknina jest trwała?
Włókno polipropylenowe to bardzo trwały środek pod grunty, na których znajdują się drogi, parkingi oraz systemy drenażu. Dzięki swoim właściwościom pozwalają na długotrwałe zabezpieczenie przed wszelkimi warunkami pogodowymi oraz geologicznymi. Włókno jest również bardzo często wykorzystywane tam, gdzie charakterystyka geologiczna terenu nie pozwala na użycie innych materiałów, które skutecznie filtrowałyby wodę oraz zabezpieczały grunt przed odkształceniami.
Partnerem artykułu jest firma, której szlagierowym produktem jest geowłóknina w ARS1.pl z Krakowa.