Wiercenie kierunkowe – czym się charakteryzuje?
Firma

Wiercenie kierunkowe – czym się charakteryzuje?

Ciężko o znalezienie osoby, która przemieszczając się samochodem z jednego punktu do miejsca docelowego, nigdy nie natrafiła na korek spowodowany pracami drogowymi. Ruch wahadłowy sterowany światłami, operatorem bądź co gorsza całkowicie zamknięta droga to bardzo niekorzystnie wpływające sytuacje dla osób spieszących się do szkół czy pracy.  

Drogi zamykane są najczęściej z powodu konieczności przebicia się pod nimi z różnego rodzaju instalacjami energetycznymi, światłowodowymi czy nawet kanalizacyjnymi. Cały asfalt jest wtedy zdzierany w celu stworzenia wykopu, co po ponownym jego wylaniu skutkuje pojawianiem się nagłych spadów szkodzących układom zawieszenia pojazdów. Na szczęście coraz większą popularność zdobywa sposób, dzięki któremu takich sytuacji na świecie jest mniej z każdym dniem, a są to przewierty sterowane. 

Zalety przewiertów sterowanych 

Zanim przejdziemy do zasad działania i wymiany poszczególnych etapów tych prac, warto unaocznić sprawę poprzez wykazanie pozytywnych cech właśnie wiercenia horyzontalnego. Pierwszą i najważniejszą z nich jest przede wszystkim możliwość realizacji przewiertu przy otwartej dla ruchu lądowego jezdni. Przy tym trzeba również wspomnieć o czasie realizacji, który nawet przy najdłuższych przewiertach nie powinien zająć więcej jak kilka dni. W przypadku wykopów jest to nieosiągalne, a długotrwałe zamknięcie drogi przynosi spore straty. 

Mówiąc o stratach trzeba wziąć pod uwagę te, jakie generują właśnie wykopy. Eksploatacja oraz tankowanie koparek, opłacenie wszystkich pracowników to tylko część wydatków dla firmy budowlanej. W przypadku przewiertów sterowanych, potrzebnych jest dwóch operatorów oraz jedno urządzenie wiertnicze zasilane silnikiem spalinowym. Dzięki możliwości sterowania wiertłem przy użyciu sondy, operatorzy bez problemu wykrywają przeszkody i mogą w każdej chwili zmienić kierunek. 

Wiercenie kierunkowe – czym się charakteryzuje?  

Jak działa przewiert sterowany? 

Cały proces dzieli się na trzy etapy. Pierwszym z nich jest umieszczenie głowicy wiertniczej w ziemi i podążanie określoną trasą przewiertu. Głowica jest pchana przez żerdzie wiertnicze i po przebiciu się jej do celu, całe żerdzie znajduje się w środku. Drugim etapem jest przymocowanie do głowicy części poszerzającej otwór, a do tego wszystkiego na końcu mocuje się rurę. W ten sposób realizowane są dwa etapy w jednym czasie. Następuje proces odwrotny i żerdź wciągana jest do maszyny, a wiertło poszerza otwór. W ten sposób wciągany rurociąg stopniowo wypełnia cały rozwiert i nie ma problemu ze zmieszczeniem się.  

Podsumowanie 

Nie ma co ukrywać, że horyzontalne przewierty sterowane są dużo oszczędniejsze oraz bardziej praktyczne od tradycyjnych metod. Trzeba natomiast zaznaczyć, że technologia ta jest ograniczona do określonych długości przewiertu oraz średnic otworów. 

Technika przewiertu sterowanego została w teorii opracowana jeszcze w dwudziestym wieku. W praktyce jest stosowana jednak dopiero od niedawna, choć w ekspresowym tempie zdobywa swoją popularność. Jest to rozwiązanie tanie, proste, a przede wszystkim ułatwiające życie, więc czemu by z tego korzystać?  

Zobacz więcej podobnych postów