Fabryka obrazów w Paryżu:
Kultura i sztuka w biznesie

Fabryka obrazów w Paryżu: "Roman Cieslewicz. La fabrique des images"

Od 3 maja do 23 września bieżącego roku na terenie Musée des Arts Décoratifs w Paryżu prezentowana jest wystawa, która poświęcona jest Romanowi Cieślewiczowi, postaci kluczowej, gdy chodzi o projektowanie graficzne w drugiej połowy XX wieku. To wybitna postać polskiej szkoły plakatu, po przybyciu do Francji zyskał on światowe uznanie.

Twórczość Cieślewicza obejmowała wiele dziedzin od plakatu, przez fotomontaże, grafikę wydawniczą ilustrację aż po reklamę. Artysta poddawał w swoich projektach refleksji otaczający świat i starał się komentować aktualne wydarzenia. Wykorzystywał w swoich projektach wizerunki znanych postaci oraz ikon popkultury. Ponad 700 dzieł prezentowanych jest w ramach wspominanej wystawy, ułożone są one tematycznie oraz chronologicznie. Ilustrują wyjątkowo bogatą twórczość grafika, którego prace działają mocno na to jak obecnie realizuje się projektowanie graficzne.

Roman Cieślewicz urodził się we Lwowie, studiował na krakowskiej Akademii Sztuk pięknych, którą udało się mu ukończyć w 1955 roku. Szybko stal się bardzo ważną postacią w krajowej szkole plakatu, której charakter i styl odnowił się w latach 50-tych, a wpływ i sława jego prac wyszły poza granice kraju. Kontekst polityczny doprowadził go jednak do podjęcia decyzji o emigracji.

Fabryka obrazów w Paryżu:

W roku 1963 został on w Paryżu i zatrudniony został w magazynie Elle, gdzie realizował projekty szaty graficznej i stał się dyrektorem artystycznym. Cztery lata później zaczął współprace z nowym projektem Opus International. Współpracował także z magazynem Vouge.

W trakcie pracy w Paryżu porzucił estetykę wizualną oraz techniki malarskie, które stosował w trakcie pracy w Polsce. Wciąż jednak traktował swoją pracę jako misję intelektualną i estetyczne kształcenie szerokiej publiczności. Obok realizowania prac na zamówienie w pracowni tworzył także niezależnie kolaże i fotomontaże. W jego pracach kształtowały się niezwykłe cykle graficzne takie jak między innymi Zmiana Klimatu czy Brak wiadomości, dobre wiadomości. Był członkiem grupy artystycznej Ruch Paniczny

Musée des Arts Décoratifs pierwszą wystawę na cześć Romana Cieślewicza zorganizowało już w 1972 roku. Następnie w roku 1995 Centrum Georges Pompidou otworzyło retrospektywę poświęconą jego osobie. Na obecnie trwającej ekspozycji widz będzie mógł zanurzyć się w świecie grafiki, który składa się z plakatów, reklam, okładek czasopism. Można będzie także obejrzeć filmy wideo tego artysty i odtworzoną sprawnie pracownię, dzięki temu poznamy również procesy twórcze Cieślewicza i jego fabrykę obrazów. Jego zainteresowanie artystyczne oraz znajomości sprawiły, że jego prace są wyjątkowo dopracowane. W ramach tej wystawy prezentowane są archiwa artysty przechowywane IMEC – ciekawe materiały z ponad 350 ułożonymi tematycznie pudłami, codziennie wypełnianymi wycinkami z prasy. Odsłania się w ten sposób między innymi prawdziwy obraz artysty obok jego bardzo ciekawych, ulubionych motywów wizualnych, na jakie się decydował a więc oko, dłoń, koło.

Fabryka obrazów w Paryżu:

Wystawie w Musée des Arts Décoratifs towarzyszy bogato ilustrowana publikacja, która będzie zawierać teksty przygotowywane przez osoby, które znały Cieślewicza. Warto również podkreślić, że muzeum, w którym prowadzona jest wystawa to najbogatsza instytucja, jeśli chodzi o zbiory graficzne na terenie Francji.

Wystawa przygotowana została we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza jako element międzynarodowego programu kulturalnego Polska 100, który realizowany jest w ramach programu Niepodległa na lata 2017-2021.

Zobacz więcej podobnych postów