Pałac Potockich w Krakowie jest wypełniony pierwiastkiem kultury od parteru, gdzie ulokowała się znakomicie zaopatrzona księgarnia, aż po przysłowiowy dach, a raczej wyższe piętro, z salami oferującymi działalność warsztatową i przestrzenią wystawową. Jesienią zapowiadają się ciekawe wydarzenia, a szczegółowe informacje znajdują się na stronie pałacu i jego współgospodarza – biura KBF. Warto wybrać z bogatej oferty propozycje dla siebie i już teraz zarezerwować czas!
Jesienne spotkania w krakowskim pałacu kultury
Krakowski Pałac Potockich tętni życiem o każdej porze roku, ponieważ to miejsce pracy środowisk twórczych i wielu artystów. Znajdują tu przestrzeń do kreowania, a także prezentacji swoich prac szerszemu gronu. Każdy miłośnik literatury pięknej chętnie odwiedzi Pałac Potockich i zobaczy wystawę „Szuflada Szymborskiej”. Obecna odsłona to na nowo zaaranżowana ekspozycja, dodatkowo poszerzona o ciekawe zbiory. W pałacowych wnętrzach często słychać jazz, muzykę klasyczną i utwory alternatywne. Na piętrze współpracują ze sobą animatorzy, zapraszając do gościnnych wnętrz na wystawę grupy Krakowski Underground, która rozpoczęła się 9 października, a potrwa do 13 listopada. Krakowski Underground powstał z inicjatywy przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej – Jerzego Kosałki, Zbigniewa Libery, Piotra Lutyńskiego i Adama Rzepeckiego.
Kulturalny klaster w pałacu
Pałac Potockich mieści się w Krakowie, przy Rynku Głównym 20. Ta lokalizacja daje znakomite możliwości, dlatego instytucja otwiera się na rozmaite dziedziny m.in. muzykę, malarstwo, multimedia pod hasłem kultury i sztuki o wielu wymiarach. Koncepcja powstania miejsca odzwierciedla strategię zrównoważonej turystyki, a także Program Rozwoju Kultury 2030, w którym znajduje się postulat tworzenia węzłów dla kultury i przemysłów kreatywnych. W pałacu powstała wspólna przestrzeń do tworzenia się klastrów. Mieszkańcy Krakowa i przyjezdni, biorący udział w wydarzeniach, mają okazję przekonać się, jak znakomicie przyjęła się ta inicjatywa i ile korzyści wnosi do szeroko pojętego życia kulturalnego miasta.
Inspiracja m.in. z Australii i Kanady
Koncepcja klastra kultury na świecie istnieje w wielu krajach, dlatego trudno powiedzieć, że to coś nowego, czy eksperymentalnego. Partnerstwo instytucji kultury w stolicy Małopolski powstało dzięki podpatrywaniu takich miejsc w innych metropoliach. Inspiracja przypłynęła m.in. z Centrum Festiwalowego w Adelajdzie, australijskiego klastra Federation Square w Melbourne, Festival Centre w Edynburgu czy kanadyjskiego Centrum Informacji Kulturalnej w Quartier de Spectacles Montreal. Atut krakowskiego Pałacu Potockich to wzięcie pod swoje skrzydła zabytkowego obiektu dziedzictwa i wypełnienie go kulturą oraz energią twórców młodego pokolenia. Pałac żyje i służy jako miejsce codziennej pracy, a jesień to znakomity czas na wystawy, festiwale, literaturę oraz performance. Warto regularnie zaglądać na jego stronę internetową i korzystać z możliwości obcowania z kulturą!