Szkolenie stanowi doskonałą okazję do poszerzania wiedzy pracowników. Inwestowanie w nich ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju i sukcesu firmy. Przedsiębiorstwa przeprowadzają często długie procesy rekrutacji i zatrudniania wykwalifikowanego, odpowiedniego personelu. Jednak wielokrotnie właśnie na tym kończy się dbałość o rozwój kadry. Zobacz, dlaczego dokształcanie zawodowe odgrywa bardzo ważną rolę.
Szkolenie a rozwój zawodowy pracowników
Rozwój i szkolenie pracowników to proces strategicznego inwestowania czasu, energii i zasobów w doskonalenie kadry. Te dwa pojęcia są często używane zamiennie. Jednak istnieją między nimi kluczowe różnice.
Szkolenie odnosi się do uczenia pracownika nowych umiejętności. Poprawi jego wydajność pracy. Jest specyficzne dla wewnętrznych celów i procesów firmy.
Rozwój wykracza poza przedsiębiorstwo. Może obejmować ogólne umiejętności, takie jak komunikacja, przywództwo i zarządzanie projektami. Doskonali istniejące już umiejętności.
Sposoby/metody szkolenia
Biorąc pod uwagę metodę przeprowadzań szkoleń, możemy podzielić je na:
- Szkolenie w miejscu pracy: treści przekazywane są pracownikom w ramach codziennej działalności firmy. Jest to prosty i opłacalny sposób szkolenia. Jego motto brzmi “uczenie się przez działanie”. Dobrym przykładem może być tymczasowy awans, rotacja stanowisk, czy coaching.
- Szkolenie poza miejscem pracy: organizowane jest z dala od rzeczywistych warunków pracy. Zwykle stosuje się go w przypadku nowych pracowników. Dobrym przykładem może być konferencja lub seminarium. Taka metoda jest opłacalna i skuteczna tylko wtedy, gdy trzeba przeszkolić dużą liczbę pracowników w krótkim czasie.
Dlaczego warto dbać o rozwój zawodowy pracowników?
Badania pokazują, że pracownicy czują się wtedy docenieni. Dlatego zwykle pozostają w firmie dłużej i nie szukają nowego pracodawcy. Wzrasta ich lojalność i zaufanie wobec przedsiębiorstwa.
Programy szkoleniowe i rozwojowe nie tylko rozwijają talenty personelu, ale również zmniejszają straty i maksymalizują zyski. Pozwalają zaoszczędzić na kosztach zatrudnienia. Ponadto zapewniają wgląd w mocne i słabe strony, które nie ujawniły się podczas rekrutacji. Pomagają uzupełnić braki w umiejętnościach. Dzięki temu zwiększają wydajność pracowników. Co więcej, jeśli będą obeznani z najnowszymi umiejętnościami i technologiami, zapewnią firmie przewagę nad konkurencją.
Operator CNC- zawód przyszłości
Operator CNC konfiguruje maszyny sterowane numerycznie (CNC) i zarządza nimi w celu wykonywania różnych zadań, w tym wiercenia, szlifowania i frezowania. Ponadto analizuje rysunki techniczne i wymagania projektowe. Nadzoruje urządzenia podczas wykonywania zadań i wprowadza niezbędne zmiany, by zapewnić lepsze rezultaty. Rejestruje wszystkie działania maszyn, uzupełniając dzienniki produkcji i jakości. Upewnia się, że wyniki procesu obróbki są zgodne z oczekiwaniami klientów. Profesjonalny kurs obrabiarek CNC kładzie duży nacisk na rozwój umiejętności mechanicznych. Szkoleniowcy przekazują dogłębną wiedzę na temat najnowszego sprzętu i pojawiających się technik w branży.