Biznes artystyczny
Biznes codzienny

Biznes artystyczny

Rynek dzieł sztuki na świecie jest niesamowicie rozwinięty. Jednak ze sprzedaży prac artystycznych mogą utrzymywać się tylko nieliczni. Dojście do takiego poziomu wymaga ogromnego zaangażowania i długich lat pracy. Od czego zależy sukces na rynku sztuki i czy można na nim zarobić? Czy artyści są w stanie wyżywić rodziny ze swojej pracy, a osoby kupujący dzieła sztuki jeszcze na nich zarobić?

Sztuka i businesswomen

Według Agnes Janich zarabianie na dziełach sztuki jest jak najbardziej możliwe. Sama jest w stanie utrzymać się z samej pracy artystycznej, choć nie stroni od innych pracy związanych z branżą, takich jak oferowanie usług konsultingowych dla kolekcjonerów sztuki. Pomimo tego, że sama prężnie działa i poza mianem artystki, można ją określić, jako bizneswoman, to Janich uważa, że z samej sztuki jak najbardziej można się utrzymać i żyć na godnym poziomie.

Agnes, opowiadając o tym jak ten rynek wyglądał kiedyś, przywołuje dawne czasy, gdy mecenasami sztuki zostawali zamożni ludzie, którzy po prostu przyjaźnili się z artystami. Zostanie mecenasem sztuki było nobilitacją i stanowiło pewien luksus, który świadczył również o tym, że mecenas nie tylko posiada odpowiedni kapitał, ale również zna się na sztuce.

Biznes artystyczny

Głęboka woda

Pomimo, że Agnes pochodzi z zamożnej rodziny, zawsze zaznacza, że rodzice nie pomagali jej wejść na rynek sztuki. Jej rodzice w ogóle nie byli związani z tą branżą, więc można powiedzieć, że Janich rzuciła się na głęboką wodę bez żadnej asekuracji i sobie poradziła. Wymagało to jednak wielu lat ciężkiej pracy, a jej życie całkowicie było podporządkowane rozwojowi w tej dziedzinie. Sama jednak nie uważa tej drogi za zły wybór i jest z niej bardzo zadowolona.

Janich określa się mianem rozwijającej się stale artystki. Uważa, że jedną z najważniejszy kwestii dla artysty jest ochronienie własnych idei i wartości, oraz tworzenie według własnych przekonań, a nie dostosowanie się do potrzeb rynku. Jest to bardzo ważne, aby zostać dobrze zapamiętanym przez długie lata.

Zobacz więcej podobnych postów