Niezależnie od tego, czy nasz koncert gitarowy odbywa się na estradzie, czy jest to tylko domowe szarpanie za struny, bardzo ważne jest, by gitara była dobrze nagłośniona i wydawała właściwe dźwięki. Nagłośnienie jest kwestią kluczową odnośnie odbioru tworzonej muzyki. Jest całkiem sporo kwestii, o których trzeba pamiętać, by uzyskać odpowiedni efekt dźwiękowy.
Dostępne możliwości
Bardzo często wykorzystywanym sposobem nagłaśniania gitar akustycznych w czasie występów muzycznych jest podłączanie instrumentu do tak zwanego stołu mikserskiego, czyli do systemu PA. Jest to bardzo wygodne, ponieważ problem z nagłośnieniem gitary spada na osoby, które zajmują się nagłośnieniem całego wydarzenia muzycznego, którego gra na gitarze jest częścią. Wykorzystanie tego sposobu wymaga od nas jednak posiadania przetwornika, który sygnał akustyczny z gitary będzie przekształcał na sygnał cyfrowy rozpoznawany przez urządzenia mikserskie.
Typowe rozwiązanie to popularne piezo, czyli przetwornik piezoelektryczny. Takie przetworniki są często wbudowane fabrycznie w instrument, więc nie ma potrzeby jego dodatkowego zdobywania. Dobre piezo powinno posiadać preampa i equalizer. Preamp, czyli urządzeniem przed wzmacniaczem, ma za zadanie sterowaniem głośności gitary, a w zasadzie ma umożliwiać to nam. Equalizer, czyli inaczej potencjometr, pozwala nam na zmianę barwy brzmienia gitary. Dzięki niemu możemy zarządzać poszczególnymi pasmami sygnału wyjściowego, co umożliwia drastyczna zmianę dźwięku oferowanego przez gitarę.
W wielu urządzeniach znajdziemy ponadto wbudowane stroiki. Umożliwiają strojenie gitary be żadnych dodatkowych akcesoriów. Bardzo przydatny jest również mikrofon. Wyłapuje on dźwięk gitary i pozwala na jego wzmocnienie za pomocą układów elektronicznych. Taka opcja jest wyjątkowo korzystna, jeśli w uradzeniu pojawi się też blender. Gitara z blenderem pozwala nam na mieszanie dźwięku pochodzącego bezpośrednio z niej i zmienianego w equalizerze z wykorzystaniem mikrofonu.
Zdecydowanie najlepszym systemem nagłośnienia gitar akustycznych jest jednak preamp zewnętrzny. Często określa się go mianem preampu podłogowego, np. Fishman Aura Spectrum DI. Takie systemy wykorzystują mechanizm Aura Acoustic Imagining, który daje możliwość najwierniejszego odtworzenia dźwięku gitary akustycznej w czasie koncertu. Zamontowany w nim jest trzypasmowy korektor, kompresor, system tłumienia sprzężeń zwrotnych oraz wyjście symetryczne XLR DI. Skorzystanie z takiego systemu sprawi, że już nigdy się nie wróci do prostszych rozwiązań.
Metoda najprostsza
Jeśli nie mamy zbyt dużych wymagań, możemy po prostu skorzystać ze wzmacniacza do gitary akustycznej. Trzeba się tylko upewnić, że wybieramy odpowiednie urządzenie przygotowane do współpracy z piezo gitary akustycznej. W takich wzmacniaczach pojawiają się też podstawowe efekty, takie jak chorus czy reverb, które w prosty sposób pozwalają dostosować brzmienie do potrzeb chwili. Wadą rozwiązania jest trudność sterowania głośnością samej gitary.