Blaszane pokrycia dachowe i ich rodzaje
Biznes codzienny

Blaszane pokrycia dachowe i ich rodzaje

Blaszane pokrycia dachowe są aktualnie najczęściej stosowanym materiałem na szczytach naszych domów. Cechuje je wystarczająco długa żywotność oraz stosunkowo niska cena względem materiałów konkurencyjnych. Planując budowę domu i zwracając w dużej mierze uwagę na budżet, powinniśmy rozważyć położenie na dachu właśnie blachy, gdyż oszczędność z tego pojawia się w wielu punktach budowy, przykładowo w kwestii tworzenia podpór.

Trzeba jednak wspomnieć, że bardzo ważne jest określenie materiału pokrycia już na etapie tworzenia projektu. Projektanci zawsze biorą pod uwagę możliwość zastosowania najcięższego materiału i to właśnie względem niego określają rozkłady sił i konieczność wstawiania dodatkowych wzmocnień.

Dlaczego blacha się opłaca?

Opłacalność stosowania tego materiału na dachach wynika z wielu powodów. Pierwszym z nich może być chociażby sama cena jego produkcji. Po naliczeniu wielu marż sprzedażowych, artykuł wciąż utrzymuje jedną z najniższych cen materiałów pokryć dachowych na rynku i podejrzewa się, że nie prędko się to zmieni.

Oprócz tego, istotna jest również wygoda transportu. Pokrycia z blachy sprzedawane są w jednowymiarowych arkuszach lub też cięte względem wymagań klientów. Ich kształt sprawia jednak, że są one kładzione bezpośrednio jedna na drugiej, co nie zabiera dużej przestrzeni. Ponadto, są lekkie. Ich droga na dach staje się przez to dużo prostsza oraz nie wymaga sporego wysiłku fizycznego i siły. Sam montaż jest również bardzo prosty. Odpowiednimi wkrętami dekarskimi mocujemy blachę do łat i na tym kończy się nasza praca. 

Blaszane pokrycia dachowe i ich rodzaje

Cechy pokryć blaszanych

Skoro wiele osób decyduje się na montaż blachy na swoim dachu, to z pewnością materiał ten nie zawodzi. Krótko mówiąc, posiada on takie predyspozycje, które powinno posiadać pokrycie dachowe. Nie ma tutaj ani nic nadzwyczajnego, ani nic, co mogłoby się nie sprawdzić. 

W procesie tworzenia blachy uwzględnione jest jej cynkowanie. Ten zabieg powoduje, że materiał staje się odporny na korozję, czego w dużej mierze obawiają się inwestorzy. Żywotność pokrycia również nie jest krótka. Szacuje się, że blacha wytrzyma na dachu niemal pół wieku i dopiero po takim czasie zaistnieje konieczność jej wymiany. Oprócz tego, ciężar tego materiału nie wymaga wzmacniania więźby dachowej, gdyż na dachu o średnich wymiarach, całkowita waga nie przekracza trzech ton. W kwestii szczelności pokrycie również sprawdza się bardzo dobrze. Oczywiście ważne jest jeszcze, jak dokładny jest montaż, gdyż na to producent nie ma wpływu. 

Rodzaje blachy na dach

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje pokryć blaszanych, które z pewnością każdy z nas, nawet nieświadomie widział na swoje oczy. Pierwszym z nich jest najpopularniejsza blachodachówka. Swoim kształtem imituje nieco dachówkę ceramiczną, jednak jest od niej sporo tańsza.

Kolejnym, ważnym materiałem blaszanym, stosowanym chyba najdłużej jest blacha trapezowa ocynkowana. Posiada ona swoje określone rodzaje i grubości profilu, dzięki którym możemy dobrać pokrycie adekwatne do wielkości naszego dachu.

Ostatnim, coraz bardziej wkraczającym w modowe trendy materiałem jest blacha płaska. Jej stosowanie obserwować możemy zarówno na dachach, jak i na elewacjach budynków mieszkalnych!

Zobacz więcej podobnych postów