Jak sztuczna inteligencja wpływa na codzienne życie?
Biznes codzienny

Jak sztuczna inteligencja wpływa na codzienne życie?

Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina informatyki, która kładzie nacisk na projektowanie i budowanie inteligentnych maszyn. Działają i reagują podobnie jak ludzie. Jednak ogólnie możemy podzielić na wąską, ogólną i super inteligencję. AI istnieje już na całym świecie i w codziennym życiu. System wykorzystuje duże zbiory danych i algorytmy. 

Dlatego maszyny mogą pokonać Cię w szachach, zautomatyzować procesy, a nawet zaprojektować stronę na Facebooku. Codzienne życie, systemy finansowe, a nawet infrastruktura są bardzo zależne od sztucznej inteligencji.

Smartfony

Zacznijmy od urządzenia, z którego korzystamy na co dzień, czyli smatfona. Niezależnie od tego, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy też nie, codziennie wchodzimy w interakcję z AI. Każda aplikacja, którą instalujesz na swoim telefonie, w mniejszym lub większym stopniu, zawiera elementy sztucznej inteligencji.

Warto pamiętać, że a i sztuczna inteligencja odgrywa w naszym życiu coraz ważniejszą rolę. Wbudowani inteligentni asystenci, tacy jak Alexa, Google Assistant, Bixby lub Siri używają sztucznej inteligencji. Dzięki niej rozumieją Cię i wykonują konkretne zadania. Niektóre z popularnych aplikacji, takie jak Netflix, Spotify, Apple Music, wykorzystują sztuczną inteligencję do doskonalenia wrażeń słuchowych. Mogą też polecać piosenki, które najprawdopodobniej Ci się spodobają.

Jak sztuczna inteligencja wpływa na codzienne życie?

Inteligentne domy

Domy stają się coraz inteligentniejsze. Możesz za to podziękować właśnie sztucznej inteligencji. Urządzenia stają się coraz mądrzejsze. Z czasem uczą się Twojego zachowania. Dzięki temu poprawiają komfort życia. Prawdopodobnie nadejdzie ten moment, w którym dom pozna Cię lepiej niż Ty sam.

AI odgrywa rolę siły napędowej. Dom będzie w stanie przewidzieć, kiedy chcesz jeść. Wybierze preferowaną przez Ciebie temperaturę. Będzie wiedzieć, w którym momencie ma włączyć i wyłączać światła. Zamówi za Ciebie artykuły spożywcze.

Transport i dostawa

To jeden z najbardziej oczywistych przykładów. Firmy, takie jak Tesla, korzystają z najnowszych osiągnięć technologicznych. Sposób, w jaki dojedziesz do pracy lub szkoły autobusem albo pociągiem, w przyszłości może stać się całkowicie automatyczny.

Warto pamiętać, że sposób odbierania paczek też się zmieni. Amazon zaczyna inwestować w autonomiczne programy dostarczania dronów.

Media społecznościowe

Być może codziennie korzystasz z mediów społecznościowych, czasami nawet za dużo. Chociaż sztuczna inteligencja w tej sferze wzbudza wiele kontrowersji, ma wpływ na to, co robisz, klikasz, widzisz. Wpływa również na Twój sposób komunikacji w mediach społecznościowych. 

Sztuczna inteligencja gromadzi, przetwarza i analizuje Twoje wcześniejsze doświadczenia, historię w wyszukiwarkach oraz interakcje. Na tej podstawie przedstawia Ci odpowiednie materiały. Dlatego media społecznościowe coraz bardziej uzależniają.

Jak sztuczna inteligencja wpływa na codzienne życie?

Bankowość i finanse

Od prowadzenia transakcji giełdowych w nanosekundach lub wydawania rekomendacji związanych z najlepszymi długoterminowymi inwestycjami, AI umiejętnie zarządza sektorem bankowym i finansowym. Coraz częściej możesz korzystać z usług wirtualnego asystenta. Sztuczna inteligentna może wpływać na to, w jaki sposób inwestujemy.

Zobacz więcej podobnych postów