Co warto wiedzieć o wynajmie auta zastępczego z polis OC sprawcy wypadku?
Prawo

Co warto wiedzieć o wynajmie auta zastępczego z polis OC sprawcy wypadku?

Na polskich drogach często dochodzi do różnego rodzaju stłuczek i wypadków samochodowych. Na skutek wielu z nich wymagane jest serwisowanie pojazdów. Oznacza to, że może zdarzyć się tak, że przez jakiś czas nie będziemy mogli korzystać z naszego samochodu. Co zatem należy uczynić w takiej sytuacji? Okazuje się, że wiele osób nie do końca zna swoje prawa.

Samochód zastępczy z OC sprawcy.

Jeżeli w wyniku wypadku drogowego zostaliśmy poszkodowani, a nasze auto zostało uszkodzone i nie możemy z niego korzystać przysługuje nam prawo do wynajmu samochodu zastępczego na koszt polisy OC sprawcy samochodu. Ubezpieczenie komunikacyjne OC ma w obowiązku posiadać każdy kierowca. Jest to bardzo ważne, ponieważ chroni nas ono od kosztów odpowiedzialności za spowodowanie wypadku drogowego.

Niektóre agencje ubezpieczeniowe posiadają podpisane umowy z konkretnymi wypożyczalniami samochodów, jednak w większości przypadków to my sami będziemy mogli wybrać, z której firmy zajmującej się wypożyczaniem pojazdów wynajmiemy auto zastępcze. Wszystkie formalności związane z wypożyczeniem samochodu załatwia agencja ubezpieczeniowa. W dzisiejszych czasach w wielu przypadkach, aby otrzymać auto zastępcze nie trzeba już nawet czekać na ocenę rzeczoznawcy czy wypłatę odszkodowania. Agencja opłaty za udostępniony samochód realizuje na zasadzie bezgotówkowego rozliczenia najmu.

Co warto wiedzieć o wynajmie auta zastępczego z polis OC sprawcy wypadku?

Na jak długo możemy wynająć auto zastępcze?

Samochód zostaje przyznany osobie poszkodowanej na cały okres trwania naprawy uszkodzonego pojazdu. Jeżeli naprawa samochodu będzie niemożliwa bądź nieopłacalna to z auta zastępczego możemy korzystać do dnia wypłacenia odszkodowania lub do momentu zakupu nowego samochodu. Pamiętajmy jednak o tym, że nie możemy starać się o wynajem samochodu o wyższej wartości niż ten, który został uszkodzony.

W jakiej sytuacji agencja może odmówić nam prawa do wynajmu?

Aby wynajem auta z OC sprawcy był możliwy musimy udowodnić agencji ubezpieczeniowej, że samochód jest nam potrzebny na co dzień. Agencja może odmówić nam wynajmu auta, jeżeli dysponujemy innym pojazdem, z którego możemy bez przeszkód korzystać.

Zobacz więcej podobnych postów