Budowa domu jest wielkim wyzwaniem, które wiąże się nie tylko z dużym wydatkiem, ale także szeregiem formalności, których należy dopełnić. Na zgromadzenie niezbędnej dokumentacji i załatwienie „papierkowych” spraw musimy poświęcić sporo czasu. Gdzie szukać sprawdzonych informacji na temat prawnych aspektów budowy domu oraz wymaganych dokumentów?
Dokumenty niezbędne przy budowie domu
Przed przystąpieniem do budowy domu należy dopełnić szeregu formalności. Po pierwsze, musimy sprawdzić, co jest możliwe do wybudowania na danej działce budowlanej. Powiedzą nam to dwa dokumenty, które możemy uzyskać w Starostwie lub Urzędzie Gminy. Dokumenty te to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz decyzja o warunkach zabudowy.
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znajdziemy informacje na temat tego, co możemy wybudować na konkretnej działce oraz dane o dopuszczalnej linii oraz wysokości zabudowy. Jeśli okaże się, że na naszej działce nie można wybudować domku jednorodzinnego będzie to oznaczało, że nie jest ona odpowiednia do naszego przedsięwzięcia.
Zanim przystąpimy do budowy domu niezbędne jest także zaopatrzenie się w projekt z kosztorysem oraz pozostałą dokumentacją. Możliwy jest zakup gotowego projektu z katalogów projektowych lub jego sporządzenie na indywidualne zamówienie. W tym drugim wypadku projekt będzie idealnie dostosowany do naszych potrzeb oraz warunków działki. W projekcie niezbędne jest zamieszczenie takich informacji, jak odległość obiektów od pozostałych nieruchomości oraz granic działki.
Opinie, pozwolenia i uzgodnienia
Do budowy domu niezbędne jest także uzyskanie niektórych pozwoleń, opinii oraz uzgodnień. Jeśli na działce znajdują się drzewa konieczne będzie bowiem otrzymanie pozwolenia na ich wycinkę. W niektórych sytuacjach konieczna będzie także zgoda sąsiadów na postawienie małych budynków ogrodowych, które będą usytuowane blisko granicy z ich działką.
Najważniejszych dokumentem, który musimy posiadać, jest pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy. Wniosek o jego wydanie powinniśmy złożyć w Starostwie Powiatowym, a na jego uzyskanie zwykle czeka się ok. 30 dni. Należy dołączyć do niego projekt budowalny z decyzjami i uzgodnieniami innych organów, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością oraz decyzję o warunkach zabudowy wraz z planem zagospodarowania przestrzennego.
Kwestie prawne przy budowie domu
Nie mniej istotne od samej dokumentacji są także kwestie prawne. Prawo budowlane ściśle reguluje zasady BHP panujące na budowie, za których przestrzeganie odpowiada właściciel nieruchomości. Bez względu więc na to, czy dom budujemy samodzielnie, czy też korzystamy z usług firmy budowlanej warto znać wszystkie przepisy oraz zadbać o ich przestrzeganie. W przeciwnym wypadku może okazać się, że budynek nie będzie mógł być oddany do użytkowania.
Prawo budowlane reguluje m. in. takie aspekty, jak sposób, w jaki powinien zostać postawiony budynek, wygląd poszczególnych jego elementów, stan instalacji oraz wiele innych. Przestrzeganie zasad oraz stosowanie się do przepisów prawa budowalnego to gwarancja bezpieczeństwa użytkowania domu, o której warto pomyśleć już na etapie jego budowy.
Gdzie znaleźć przepisy prawne dotyczące budowy domu?
Przepisy prawne nieustannie ulegają zmianom. Wyszukanie oraz zapoznanie się ze wszystkimi normami prawnymi nie jest co prawda trudne, ale wymaga poświecenia sporej ilości czasu na wertowanie najnowszych ustaw oraz rozporządzeń. Nie każdy z nas posiada także wiedzę oraz umiejętności, które pozwolą mu na bezbłędne zrozumienie treści skomplikowanych przepisów pisanych językiem prawniczym.
Porad odnośnie budowy domu najlepiej więc szukać na sprawdzonych portalach internetowych, gdzie znaleźć możemy informacje o dokumentach oraz formalnościach, których należy dopełnić na poszczególnych etapach budowy domu. Znajdziemy tam także informacje na temat wytycznych oraz zasad narzucanych nam przez prawo budowalne. Zapoznanie się z artykułami i poradnikami dostępnymi online pozwoli także lepiej przygotować się pod względem finansowym do budowy domu oraz lepiej poradzić sobie z podatkami oraz innymi opłatami, które są nieodłącznym elementem przedsięwzięć budowlanych.