21 marca mamy Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO. Pierwsze obchody tego święta miały miejsce w Paryżu a ich uczestnikiem był Aleksander Nawrocki, który przeniósł to święto także do Polski. Idea jest bardzo prosta, chodzi o promowanie poezji. W ramach obchodów organizowane są spotkania z polskimi oraz zagranicznymi twórcami, koncerty czy widowiska poetycko – muzyczne oraz różnorakie wieczory poezji.
Święto jest obecnie obchodzone z coraz to większym rozmachem, przyłączają się do tych obchodów różnorakie instytucje. Nie zawsze jest szansa na to, by obchodzić takie wydarzenie uczestnicząc w przygotowanych specjalnie wydarzeniach. W takiej sytuacji będzie można myśleć o tym, by na swój sposób jakoś to święto obchodzić. Na pewno pierwszego dnia wiosny warto sięgnąć po tomik z wierszami i zapoznać się z jakimiś propozycjami. To na pewno również bardzo dobra okazja, by poznać twórczość współczesnych poetów.
Pokolenie mistrzów
Od czego trzeba zacząć? Na początek trzeba sobie uświadomić, że w kulturze polskiej poezji jest miejsce szczególne, które przeznaczone jest dla wielkiej czwórki a więc Miłosz, Szymborska, Różewicz i Herbert. To oni wpłynęli na kształt współczesnej poezji a młodsze pokolenie nie jest w stanie wyjść z ich cienia. Działa przez nich przygotowane są wyjątkowe i mocno zakorzenione w tradycji. Przetrwały one próbę czasów i zmianę ustrojów. Do grona mistrzow zalicza się również Stanisława Barańczaka oraz Julię Hartwig.
Razem z wymienionymi wcześniej poetami należy ich zaliczyć do elity artystów oraz intelektualistów. To tak naprawdę najlepsi kronikarze naszych czasów. Poezja będzie dotykać najważniejszych spraw dla człowieka, pokazuje zakłamanie systemu i ukazuje pustkę, która weszła na miejsce dawnych wartości. Dostęp do twórczości tych poetów nie jest trudny. Można bez problemu sięgnąć po ich tomiki, wydawane między innymi przez A5, wydawnictwo, które cały czas dba o doskonały poziom książek i o to, by tomików w sprzedaży nie brakowało.
Poeci obecni w mediach
Niewątpliwie odnośnie poezji istotną rolę informacyjna mają nagrody literackie. Warto iść tym tropem i zobaczyć jacy są laureaci tych najbardziej prestiżowych konkursów. Urszula Kozioł – wiele razy nominowana do Nike oraz Orfeusza, laureatka nagrody im Kościelskich, Polskiego Pen-Clubu, Silesiusa za całokształt twórczości. Tomik Kalngor, który był nominowany do Nike jest pożegnaniem z osobą ukochaną, próbą podsumowania życia i spojrzenia na historię oraz ukazanie kondycji współczesnego człowieka od wieków zaplątanego w takie same kłopoty.
Tomasz Rożycki – nominowany do Nike a także laureat Nagrody Kościelskich za poemat „Dwanaście Stacji”, który nawiązywał do „Pana Tadeusza” Mickiewicza oraz „Kartoteki” Różewicza, był on elementem matury z języka polskiego w 2007 roku. Jacek Podsiadło wiele razy był nominowany do Nike i zeszłoroczny zdobywca Nagrody Silesius za całokształt twórczości. To jeden z ważniejszych głosów po przełomie w naszym kraju należący do formacji BruLion. Szymon Słomczyński to poeta najmłodszego pokolenia, który był laureatem projektu Połów 2012 i finalistą Nike 2014. Nominowany był do nagrody za swój pierwszy tomik Nadjeżdża, w którym postawił na mocną autoironię w stosunku do otaczającego nas świata i jednocześnie prezentował pełną gier językową umiejętność zmiany form. Otrzymał także Pierwszą Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie literackim „Złoty Środek Poezji”
Tropami poezji
System nagród nie będzie doskonały, jednak może być to wskazówka co do tego jacy twórcy będą popularni. Jednak nie powinniśmy się zachwycać poezją dlatego, że pojawia się ona jako element zdobywcy nagrody. Trzeba również zauważyć jedną istotną sprawę a mianowicie to, że poezja nas po prostu otacza. Poeci korzystają obecnie z różnych dróg, aby do nas docierać. Wydają dla nas e-booki, publikują na blogach oraz w ramach portali społecznościowych. Wiersze pojawiają się również w repertuarach zespołów i uznanych artystów, którzy po różnego rodzaju twórczość sięgają.
Można nawet zobaczyć, że wiersze na wysokim poziomie pojawiają się także na murach domów czy chodnikach. Według statystyk wiersze dziś powstają lawinowo. Jednak żeby wychwycić to co będzie na tym rynku ważne przede wszystkim trzeba sięgnąć do pism literackich, gdzie będzie można śledzić co jest godnego uwagi. Będzie można także uczestniczyć w imprezach na Światowy Dzień Poezji. Nie ma co bać się sięgania po wiersze. Poezja nie jest trudna, jest na pewno wymagająca, ponieważ to właśnie człowiek, który po nią sięga przez swoją wrażliwość oraz własne zaangażowanie może być jakby jej współtwórcą i to właśnie coś wyjątkowego.