Dobrą opcją na spędzenie wakacji wygodnie jest wynajem auta, dzięki któremu można się sprawnie przemieszczać. Ten pomysł można też wykorzystać na dłuższy czas i jeździć wynajmowanym samochodem na co dzień nawet przez kilka miesięcy.
Wynajem auta – czy się opłaca?
Wynajem auta staje się coraz bardziej rozpowszechnioną usługą. To bardzo wygodna forma posiadania samochodu zwłaszcza wtedy, gdy jest się w podróży. Jeśli ktoś wybiera się na urlop np. do USA, planuje lecieć tam samolotem, to musi mieć jakiś samochód na miejscu, aby sprawnie się poruszać. A to da się załatwić, wynajmując samochód w wypożyczalni. I od razu ma się czym wyjechać z lotniska. Nie ma problemu z tym, że trzeba podjąć długą podróż własnym samochodem, a potem przetransportować go przez ocean. Nie ma stresu, że samochód zostanie uszkodzony w podróży, a po powrocie do domu trzeba będzie go sprzedać albo oddać na złom.
To jedna opcja wynajmu auta. Druga to forma wynajmu długoterminowego. Samochód wypożycza się na wiele miesięcy – nie posiada się go, ale użytkuje.
Długoterminowy wynajem auta
Wynajem auta kojarzy się raczej z podróżą, sprawami firmy, do których pożyczony samochód potrzebny jest tylko przez krótki czas. Ale coraz częstszą opcją jest długoterminowe wynajmowanie samochodu, co pozwala na jego użytkowanie i niewydawanie jednorazowo mnóstwa pieniędzy na jego zakup. Znikają też problemy związane z koniecznością sprzedaży samochodu, kiedy ten już nie spełnia naszych oczekiwań. Czy to dobra opcja? Jest coraz więcej chętnych na takie rozwiązania, więc pewnie tak.
Polega to na miesięcznej płatności za użytkowanie samochodu przez określony czas. Koszty mogą być związane z ubezpieczeniem, serwisem, eksploatacją i innymi elementami – różnią się w zależności od oferty wypożyczalni. Oczywiście w skład kosztów nie wchodzi paliwo ani płyny (np. do spryskiwacza) – te należy kupić we własnym zakresie.
Wynajem auta długoterminowy charakteryzuje się tym, że auta się nie posiada. A skoro się go nie posiada, to nie trzeba się o nie martwić. Nawet w przypadku, gdy auto zostanie uszkodzone, to nie my jesteśmy jego właścicielami, ale firma wypożyczająca (płacimy tylko stałą opłatę). Brzmi to bardzo pozytywnie, choć jest pewien minus. Płaci się za samochód przez jakiś czas jego użytkowania, a po zakończeniu umowy wynajmu oddaje się go, nie zostaje żadna wartość materialna.
Dodatkowe koszty
Samochód wynajmuje się po to, żeby oszczędzić. To jedna z przyczyn. Trzeba jednak uważać i podliczyć wcześniej wszystkie koszty, aby nie okazało się, że na wypożyczeniu stracimy więcej pieniędzy niż przy zakupie samochodu na własność. Różne firmy różnie podchodzą do kosztów. Najpopularniejsze koszty dodatkowe to:
kaucja za wypożyczenie samochodu,
dopłaty za przekroczenie limitu kilometrów,
konieczność zatankowania auta do pełna przed oddaniem,
ubezpieczenie (ale tylko na terenie kraju, w którym się wypożycza),
opłaty za przekroczenie granicy,
opłaty za nawigację, foteliki dla dzieci.
Opcja wynajmu auta jest godna rozważenia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wszystkie jej aspekty.
Partnerem artykułu jest firma Express.pl – oferująca usługę wynajem auta, więcej na www.express.pl