Mapa światowych gigantów, czyli firm o największej kapitalizacji i dużych perspektywach rozwoju, pokazuje jedno. Trzy najlepiej rozwijające się przedsiębiorstwa zlokalizowane są poza Europą. Niestety, wiele krajów starego kontynentu nie potrafi odnaleźć się w świecie nowoczesnych technologii, które na obecną chwilę są najbardziej opłacalne i perspektywiczne pod względem rozwoju.
Tym samym jedynymi prawdziwymi zawodnikami w wyścigu o przyszłość są obecnie Stany Zjednoczone i Chiny. Aby sprawdzić, jakie dany kraj oferuje możliwości pod względem rozwoju i awansu społecznego, wystarczy przyjrzeć się, jakie sektory gospodarki są w nim rozwijane. Statystyki jasno pokazują, że na topie są obecnie innowacje i nowoczesne technologie, z którymi w Europie jest raczej słabo.
Strzałem w dziesiątkę dla amerykanów był Amazon i Facebook, które do dzisiaj czerpią garściami z możliwości, jakie daje internet. Platforma Netflix przejęła olbrzymią część rynku dystrybucji, produkcji i płatnego udostępniania filmów i seriali w sieci. Natomiast kultowa marka Apple na początku sierpnia uzyskała wartość giełdową przekraczającą bilion dolarów. Ten wzrost wartości amerykańskich firm zaskakuje swoim tempem cały świat.
Polska na szczęście również może pochwalić się sukcesem na podwórku nowoczesnych technologii. Wszystko za sprawą CD Projekt, firmy, która wyprodukowała serię gier o Wiedźminie. Szansę na zyski daje kolejna przygotowywana produkcja, wyczekiwana przez graczy na całym świecie – gra Cyberpunk 2077. Na chwilę obecną firma ta warta jest 19 mld zł. Spółka od 2016 roku awansowała z 25 na 8 miejsce pod względem wartości giełdowej, wyprzedzając m.in. nawet KGHM.
Obraz ukazujący największe światowe firmy, które mają najwyższą wartość pod względem kapitalizacji giełdowej, uzyskany został za sprawą mapy stworzonej przez RS Components. Ta brytyjska firma, która zajmuje się dystrybucją elektroniki i systemów automatyki dla przedsiębiorstw z całego świata, opracowała mapę najbogatszych firm oraz branż, w których z tak wielkim sukcesem działają.
Hegemonia banków
Większość gospodarek państwowych zdominowanych jest przez banki. W takich krajach jak Wielka Brytania, Rosja, Australia, Kanada czy Brazylia stanowią one największe firmy. Nie jest to zbyt rozwojowe i chociaż nikt nie neguje istotnej roli, jakie banki odgrywają w gospodarce, to jednak nie jest zbyt optymistyczne, gdy tego typu instytucje notują większe zyski niż przedsiębiorstwa produkujące i oferujące coś konkretnego.
Sama Europa w przeważającej części opiera swoją gospodarkę na produkcji i dystrybucji paliw. Wyjątkiem są Irlandia i jej spółka Medtronic, Niemcy z sektorem technologicznym wspieranym przez giganta IT SAP, Hiszpania przodująca w handlu detalicznym oraz Rumunia z produkcją samochodów marki Dacia prowadzoną przez firmę Renault.
Czy w dobie eko – społeczeństwa i przechodzenia na inne rozwiązania motoryzacyjne, takie jak samochody elektryczne, opieranie gospodarki na paliwach ma sens? Raczej nie. Przyszłość leży w rozwoju innowacyjnych technologii. Widać to po krajach, które się tym zajmują, czyli USA, Indiach, Islandii czy Chinach – gdzie ogólnie azjatycki sektor technologiczny stanowi aż 15% światowej branży, dzięki takim potęgom jak chiński Tencent czy południowokoreański Samsung.