T-Mobile Nowe Horyzonty
Kultura i sztuka w biznesie

T-Mobile Nowe Horyzonty

Już w dniach od 3 do 13 sierpnia 2017 roku odbędzie się kolejna, siedemnasta z kolei edycja cenionego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Jak co roku spotkanie branży filmowej, twórców i odbiorców tej wspaniałej estrady filmowej, będzie miało miejsce we Wrocławiu.

Wśród wielu istotnych wydarzeń, jakie obejmować będzie tegoroczny T-Mobile Nowe Horyzonty, bez wątpienia ogromną rolę będzie miała retrospektywa filmów Jacquesa Rivette’a. Ten francuski mistrz Nowej Fali zmarł w styczniu minionego roku. Uważany jest za wielkiego realistę i wizjonera, a w jego port folio znajduje się szereg kultowych dzieł, zwykle określanych jako radykalne i spektakularnych. Swoje piętno odcisnął także na Cahiers du Cinéma, periodyku o charakterze krytyki filmowej, gdzie przez wiele lat był redaktorem naczelnym. Le Coup du berger z 1956 roku, jego film krótkometrażowy, to prekursor Nowej Fali i przez wielu dzieło uznawane za pierwsze w tym formacie.

Dla polskiego widza retrospektywa może być wyjątkowo interesująca, ponieważ pojawią się w jej trakcie takie dzieła, jak chociażby Out 1, który zaszokował publiczność swoim czasem trwania wynoszącym ponad 11 godzin. Wielkie wrażenie zrobi na pewno także etiuda surrealistyczna Céline et Julie vont en bateau: Phantom Ladies Over Paris z 1974 roku oraz melodramat „Miłość szalona” z 1969 roku.

Lepiej znane polskiemu odbiorcy La belle noiseuse z 1991 roku oraz Secret défense z 1998 roku, w którym udział bierze Jerzy Radziwiłłowicz, na pewno przyciągną do kin rzesze ludzi. Uzupełnieniem retrospektywy będą meta-dzieła, takie jak dokument opowiadający o życiu francuskiego twórcy oraz pokaz odrestaurowanych dzieł krótkometrażowych artysty pochodzących z przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych.

T-Mobile Nowe Horyzonty

Fred Kelemen to kolejna postać, która otrzyma swoją retrospektywę. Jest to umiarkowanie znany nad Wisłą niemiecki reżyser i operator, którego polski widz może kojarzyć z jego wspólnych projektów z Béli Tarra. Świat rozpoznaje go jako mistrza nastrojowych długich ujęć, znakomitej gry światłem i cieniem, metaforycznego kadru, jak również z umiejętności przekazywania emocji płynących ze sceny. W czasie festiwalu widzowie będą mogli zapoznać się z jego wszystkimi dziełami reżyserskimi, w tym przede wszystkim z „Mrozem”, filmem nagrodzonym w 1997 roku na festiwalu w Locarno. Obejrzeć będzie można też doceniony w Toronto w 1999 roku Zmierzch oraz jego najnowsze dzieło, ukończony w 2016 roku obraz Sarajevo Songs of Woe. Spośród licznych dokonań operatorskich Kalemena będzie można zapoznać się z kilkoma najważniejszymi, a sam mistrz będzie dostępny dla widzów w czasie festiwalu.

Wielką ciekawostką 17. Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty będzie przegląd kina izraelskiego, wyjątkowo u nas niedocenianego, bo w większości nieznanego. Dla widzów przygotowano kilkanaście pozycji z ostatnich lat, w tym dzieł bardziej artystycznych. Kinematografia izraelska przechodzi ostatnio swój renesans ze względu na bardzo żywą i świeżą formę, jaką ma do zaoferowania odbiorom.

Zobacz więcej podobnych postów