Kryminalni debiutanci 2018 roku, czyli nazwiska 5 nowych autorów, które warto zapamiętać już dziś
Kultura i sztuka w biznesie

Kryminalni debiutanci 2018 roku, czyli nazwiska 5 nowych autorów, które warto zapamiętać już dziś

Powieść kryminalna przeżywa swój prawdziwy renesans. Dzieje się tak zarówno w Polsce jak i w innych krajach. Zaczęło się od krajów skandynawskich, ale okazuje się, że także w Polsce pojawia się coraz większe grono autorów, którzy zajmują się kryminałami. Na jakie nazwiska powinno się

1. Bernadeta Prandzioch

To młoda Ślązaczka, która z wykształcenia jest psychologiem. Nie powinno więc być nic dziwnego w tym, że główną bohaterką pierwszej powieści pod tytułem Terapeutka jest Marta Szarycka, pracowniczka gabinetu terapeutycznego. W jej ogrodzie odnalezione są zwłoki dziecka. Tajemnicze wiadomości jakie otrzymuje kobieta sprawiają, że wchodzi ona w śledztwo i musi konfrontować się z traumą, jaka była w jej przeszłości. Niezwykle ciekawe jest to w jak charakterystyczny, pełny sprzeczności sposób przedstawiana jest bohaterka pierwszoplanowa.

2. Marta Matyszczak

W tym roku swój debiut miała również Marta Matyszczak, która prowadzi swoją Kawiarenkę Kryminalną, znany portal, który zajmuje się rożnymi kryminałami. Tajemnicza śmierć Marianny Biel to książka, która toczy się w Chorzowie a więc w rodzinnym mieście autorki. Ważny punkt fabuły to odnalezienie zwłok dawnej gwiazdy miejscowego teatru. Policja szybko stwierdza, że był to nieszczęśliwy wypadek, jednak policjant Szymon Solański jest innego zdania. Razem z Guciem z kundelkiem ze schroniska realizują swoje własne śledztwo.

Kryminalni debiutanci 2018 roku, czyli nazwiska 5 nowych autorów, które warto zapamiętać już dziś

3. Jarosław Rybski

Jarosław Rybski zajmował się do tej pory dziennikarstwem muzycznym a także tłumaczeniem powieści oraz komiksów. Obecnie zadebiutował jako autor. Jego kryminał Warkot przenosi czytelnika w świat Wrocławia z lat 50-tych. Po ulicach grasuje brutalny morderca, który pozbawia ofiary krwi, a także sekta, która poszukuje zaginionej relikwii i tajemnicza czarna pobieda. Rozwiązaniem zagadki maja zajmować się bohaterowie, którzy pozornie do siebie nie pasują. Cała książka okraszona jest humorem i urodą i przenosi nas do peerelowskiej rzeczywistości.

4. Anna Bińkowska

Podobnie Anna Bińkowska, absolwentka archeologii, która zajmuje się tradycją antyczną w sztukach wizualnych postanowiła opisywać w debiutanckiej powieści ten świat, który najlepiej zna. Akcja książki Tu się nie zabija ma swoje miejsce na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie odnalezione jest ciało dyrektora Instytutu Archeologii. Sprawą zajmuje się sierżant Iga Mirska, świeżo przeniesiona do pracy w wydziale do walki z terrorem. W książce możemy dowiadujemy się, że świat akademicki może być bardzo tajemniczy.

Kryminalni debiutanci 2018 roku, czyli nazwiska 5 nowych autorów, które warto zapamiętać już dziś

5. Marcel Woźniak

Marcel Woźniak pracował już nad scenariuszami telewizyjnymi, słuchowiskami radiowymi czy biografią Leopolda Tyrmanda. Powtórka to jego debiut w świecie książki. Akcja dzieje się na terenie Torunia. Leon Brodzki kończy karierę jako policjant, ale okazuje się, że ma jeszcze jedną sprawę, którą musi się zajmować. Pewien morderca zaczyna odtwarzać te najtrudniejsze zagadki, jakie Brodzki rozwiązał. Ponowne ich rozwiązanie nie jest proste, szczególnie że wszystkie ślady ponownie prowadzą właśnie do postaci Brodzkiego oraz jego rodziny. Doświadczenie w pisaniu scenariuszy jest mocno zauważalny w wartkiej akcji książki.

Warto zwracać uwagę na to jak wyglądają polskie wydawnictwa na rynku kryminałów. Znajdziemy bowiem sporo różnych propozycji, na które warto zwrócić uwagę. Wielu debiutantów ma nam coś do zaoferowania, nawet mimo że sięganie po tą książkę to pewne ryzyko, ponieważ nigdy nie wiemy co otrzymamy i jaki styl treści będziemy mogli spotkać. Jeśli jednak ktoś chętnie czyta kryminały zawsze może szukać dla siebie dobrego twórcy.

Zobacz więcej podobnych postów