Palety – transport, rodzaje i zastosowanie
Biznes codzienny

Palety – transport, rodzaje i zastosowanie

Od lat palety to niezbędne wyposażenie magazynu. Obecnie są one również powszechnie wykorzystywane do transportu. O ile jeszcze niedawno magazynowanie jak i transport palet dotyczyły niemal tylko niskich konstrukcji drewnianych, o tyle dzisiaj palety są zdecydowanie bardziej zróżnicowane. Przyjrzyjmy się bliżej temu, czym tak naprawdę są palety, jakie wyróżniamy ich rodzaje oraz jakie jest zastosowanie poszczególnych typów.

 

Palety – niezbędne w każdym magazynie

Klasyczna paleta to konstrukcja składająca się z połączonych ze sobą dwóch warstw desek. Mocne drewno sprawia, że konstrukcja jest w stanie znieść bardzo duże obciążenie, co znacząco wpływa na funkcjonalność i mnogość zastosowań palety drewnianej. Niemniej jednak obecnie wykorzystuje się również wiele niestandardowych typów palet. Przede wszystkim, mogą one być złożone nawet z kilku warstw desek. Co więcej, niektóre palety posiadają ściany i są zamykane. Częściowo ułatwia to transport towarów, jednak w niektórych przypadkach wręcz przeciwnie, znacząco go utrudnia, jednak ten temat poruszymy w dalszej części tekstu.

Warto również wspomnieć o paletach plastikowych, które również są coraz częściej stosowane. Posiadają one pewne zalety, których brakuje paletom drewnianym, często są to również konstrukcje zamykane, jednak palety z tworzywa sztucznego mają także swoje wady.

 

Magazynowanie i transport palet – wybór odpowiedniej konstrukcji

Jak nietrudno się domyślić, budowa palety decyduje o jej zastosowaniu. Klasyczne palety drewniane są najbardziej uniwersalne. Transport palet tego typu umożliwia załadowanie wyjątkowo dużej ilości towarów oraz oszczędność przestrzeni. Wypakowanie palety po brzegi możliwe jest tylko wtedy, gdy konstrukcja nie posiada ścian. Tym samym zamykane konstrukcje drewniane czy plastikowe gorzej spisują się wtedy, gdy konieczne jest zmieszczenie jak największej ilości towarów na jak najmniejszej przestrzeni. Tak naprawdę wskazane jest to niemal zawsze, gdyż oznacza oszczędność, a ta jest pożądana w każdej firmie. Warto też zauważyć w tym miejscu, iż ściany palet same w sobie również zajmują pewną przestrzeń, także nie chodzi tu tylko o brak możliwości wypakowania konstrukcji po brzegi.

Z drugiej jednak strony transport palet zamykanych często nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia ładunku, gdyż jest on chroniony przez paletę. W przypadku otwartych, klasycznych palet konieczne jest owijanie oraz dodatkowe zabezpieczanie towarów przy użyciu rozmaitych materiałów. Tym samym zamykane palety sprawdzają się w przypadku transportu różnych szczególnie wrażliwych towarów, wymagających specjalnej ochrony.

 

Jeżeli chodzi o wymienione wcześniej plastikowe palety, głównym zarzutem wobec nich jest niewielka wytrzymałość. Rzeczywiście ich maksymalne obciążenie przeważnie jest mniejsze niż palet drewnianych, co nie oznacza wcale iż są bardzo słabe. Obecnie tworzywa sztuczne również pozwalają transportować towary ważące kilkadziesiąt kilogramów i więcej. Nieocenioną zaletą plastikowych palet jest natomiast ich lekkość, która znacząco ułatwia transport ładunku.

 

Palety – transport, rodzaje i zastosowanie

Zobacz więcej podobnych postów