Prawo upadłościowe i naprawcze w kontekście osób fizycznych
Prawo

Prawo upadłościowe i naprawcze w kontekście osób fizycznych

Upadłość kojarzy się głównie z przedsiębiorstwami. Jest to prawidłowe skojarzenie, ponieważ prawo upadłościowe i naprawcze dotyczy głównie podmiotów gospodarczych. Niemniej jednak czasami ma też zastosowanie wobec osób fizycznych, które mają prawo ogłosić upadłość konsumencką. Dla wielu osób borykających się z długami upadłość konsumencka jest jedynym sposobem na wyjście z długów. Prawo upadłościowe określa dokładnie, kto może złożyć wniosek i ile trwa cały proces. Poniżej wyjaśniamy, na czym polega upadłość konsumencka i kto może ją ogłosić.

Upadłość konsumencka osoby fizycznej bez majątku

Według prawa upadłościowego i naprawczego w naszym kraju upadłość osoby fizycznej, która nie posiada żadnego majątku, jest jak najbardziej możliwa. Wszyscy obywatele, bez wyjątku, traktowani są w tym aspekcie równo. Jednak droga do akceptacji wniosku upadłościowego jest długa. Jest to proces, który wymaga bardzo dużej dozy cierpliwości oraz wielu różnorodnych działań formalnych. Najpierw musi zostać wszczęte postępowanie upadłościowe, w którego wyniku odbywa się rozprawa sądowa. Po podjęciu decyzji o upadłości ustala się plan spłaty wierzycieli.

Upadłość konsumencka jest procesem, który trwa, dlatego wymaga od jego stron cierpliwości. W praktyce może ona trwać od kilku miesięcy do nawet trzech lub czterech lat. Wiele zależy oczywiście od indywidualnej sytuacji i wielu czynników specyficznych.

Prawo upadłościowe i naprawcze w kontekście osób fizycznych

Często dłużnicy zastanawiają się, czy upadłość konsumencka równoważna jest z anulowaniem wszystkich długów. Niestety, nie działa to w ten sposób. Plan spłaty wierzycieli musi zostać ustalony. Warto jednak zaznaczyć, że według prawa upadłościowego i naprawczego po upływie trzydziestu sześciu miesięcy od ogłoszenia upadłości długi, część długów, których dłużnik nie zdążył spłacić, zostaje umorzona. Niemniej jednak ma to miejsce tylko pod warunkiem, że podjęto próbę spłaty zadłużenia.  

Warto skorzystać z pomocy prawnej

Upadłość konsumencka osoby fizycznej to proces, który wymaga bardzo sprawnego poruszania się w meandrach prawa i procedur. To długi i mozolny proces, w którym dłużnik musi wykazać się udokumentowaną chęcią współpracy z wierzycielami. Musi także posiadać stały dochód. Nie ma żadnej gwarancji, że zostaniemy potraktowani przez sąd łaskawie i faktycznie otrzymamy decyzję o upadłości. Zdecydowanie większą szansę mają osoby, które cierpią na przewlekłe choroby lub dotknęła ich w życiu tragedia, która uniemożliwia spłatę długów. Bardzo często z opcji upadłości korzystają osoby borykające się z hazardem.

Warto zaznaczyć, że podczas procesu upadłości konsumenckiej będziemy potrzebować profesjonalnej pomocy prawnej. Warto zdecydować się na współpracę z kancelarią, która ma doświadczenie w oddłużaniu i sprawach o upadłość. Dzięki temu nasze szanse znacznie rosną, a my zyskujemy nadzieję na nowy start i rozpoczęcie nowego życia bez długów. Co więcej, prawnik zaznajomiony z tematem już na starcie będzie w stanie określić, czy w danej sytuacji istnieje jakakolwiek szansa na uzyskanie akceptacji wniosku o upadłość konsumencką.

Partnerem materiału jest Kancelaria Konieczny Wierzbicki - prawo upadłościowe i naprawcze.

Czytaj kolejny

Bombki z nadrukiem

Zobacz więcej podobnych postów