Zasady uczciwej konkurencji w biznesie
Kultura i sztuka w biznesie

Zasady uczciwej konkurencji w biznesie

Pozycja całej gospodarki zależy w głównej mierze od innowacyjności przedsiębiorców. Należy robić wszystko, by konsument był jak najbardziej zadowolony, zarówno z korzystnych dla siebie cen, jak i wysokiej jakości oferowanych produktów i usług. By handel odbywał się w zgodzie z zasadą zdrowej konkurencji, został powołany Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego główną rolą jest zapewnianie komfortu firmom i osobom, które obdarzają je zaufaniem.

Zasady uczciwej konkurencji w biznesie

Czuwanie nad propagowaniem zdrowej konkurencji

Dzięki zachowaniu zdrowej konkurencji, przedsiębiorcy przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki i kształtowaniu cen. Ważne jest, by te zasady przestrzegane były przez wszystkich, bez wyjątku. W przypadku pojawienia się ewentualnych nieprawidłowości, czy sporów, w ich rozstrzygnięciu pomaga niezależny arbiter. W tej roli oczywiście występuje wspomniany powyżej UOKiK. W praktyce zachowania przedsiębiorców czasami dopuszczają się nieprzyzwoitych praktyk. Stosuje się na przykład zmowy cenowe, podział rynku, który nie jest przecież legalny. Pojawiają się również przypadki, w których utrudnia się funkcjonowanie na rynku słabszym kontrahentom. Są im oferowane mało korzystne warunki, na które muszą się zgodzić, by móc utrzymywać się na rynku.

Problematyka zatorów płatniczych

Kolejnym objawem stosowanie nieuczciwej konkurencji jest również celowe opóźnianie się w dokonywaniu płatności. W ten właśnie sposób tworzą się zatory płatnicze, które obecnie dotykają ponad 80% polskich firm. Drugą przyczyną takiego stanu rzeczy jest wystawianie niekorzystnych terminów płatności. W ten sposób problemy z płynnością finansową występują u jednego przedsiębiorcy, a ten nie może uregulować płatności u następnego. Mamy więc tutaj do czynienia z lawiną długów. Jedne generują kolejne, w rezultacie trudno zatrzymać później tę tendencję. Niewątpliwie wszystkie firmy powinny się wspierać, zamiast rzucać sobie przysłowiowe kłody pod nogi. W końcu wszyscy powinni dążyć do rozwoju gospodarki, a nie wywoływać jej spowolnienie.

Zobacz więcej podobnych postów