Jak otworzyć gabinet fizjoterapeutyczny i gdzie się zaopatrywać w sprzęt?
Firma

Jak otworzyć gabinet fizjoterapeutyczny i gdzie się zaopatrywać w sprzęt?

Fizjoterapia jest to nauka o metodach leczenia mających na celu przywracanie, utrzymywanie i dalszy rozwój zdolności ruchowych. Fizjoterapeuci pracują często z osobami w podeszłym wieku, ale także z pacjentami po przebytych udarach, urazach, kontuzjach i dotkniętych innymi zaburzeniami.

Fizjoterapia jako sposób na biznes

Pęd życia, stres, zła postawa przy biurku, pozycja siedząca przez kilka godzin dziennie, jak i przeciążenia organizmu, które zdarzają się u pracowników fizycznych, mogą negatywnie odbić się na stanie zdrowia. Coraz częściej i chętniej, rodacy z dolegliwościami bólowymi związanymi z układem szkieletowo – mięśniowym, zgłaszają się po pomoc właśnie do fizjoterapeutów. Wydaje się, że gabinet fizjoterapeutyczny jest więc dobrym pomysłem na biznes, jednak trzeba przy tym pamiętać, że najpierw czekają na nas formalności, a następnie podjęcie decyzji, który sklep fizjoterapeutyczny wyposaży nasz gabinet w urządzenia do przeprowadzania zabiegów.

Jak otworzyć swój własny gabinet?

By prowadzić gabinet fizjoterapeutyczny, nieodzowne jest założenie własnej działalności gospodarczej, jak i spełnienie szeregu wymagań, o których mowa w rozporządzeniach Ministra Zdrowia. Niezbędne jest również otrzymanie pozytywnej opinii Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Następnym krokiem jest podjęcie decyzji, czy ma być to gabinet prywatny, czy też działającym na zasadzie kontraktu z NFZ lub innym płatnikiem zewnętrznym. Umowa z NFZ z pewnością skutkować będzie dużą liczbą pacjentów, jednak trzeba liczyć się też z szeregiem warunków, jakie taka współpraca narzuca. Bez wątpienia, dużo większą elastyczność zapewni prywatna praktyka.

Na co zwrócić uwagę wybierając lokal i jak wybrać sklep fizjoterapeutyczny?

Musimy pamiętać o tym, że do gabinetu przychodzić będą osoby niepełnosprawne, a więc na wstępie należy zwrócić uwagę na to, czy lokal jest wyposażony w podjazd dla wózków inwalidzkich, poręcze przy schodach oraz windę, w przypadku umiejscowienia lokalu na wyższym piętrze. Również pomieszczenia higieniczno-sanitarne muszą być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W gabinetach zabiegowych obowiązkowo musi znaleźć się umywalka, a sprzęt oraz podłoga powinny być wykonane z materiałów umożliwiających ich czyszczenie i dezynfekcję.

Pamiętać trzeba również o zapewnieniu komfortu pacjentów, tworząc dla nich intymną przestrzeń, choćby z użyciem parawanu, gdzie swobodnie przygotują się do zabiegu.

Jak otworzyć gabinet fizjoterapeutyczny i gdzie się zaopatrywać w sprzęt?

Gdy kwestie lokalowe są już zamknięte, czas zająć się jego urządzaniem i zakupem odpowiednich maszyn i przyrządów pomocniczych. Gdzie najlepiej kupić cały osprzęt?

Wyposażenie gabinetu to całkiem odrębna kwestia. Na początek trzeba znaleźć dobrysklep fizjoterapeutyczny. Przy podejmowaniu decyzji, warto zwrócić uwagę na to, czy dany sklep fizjoterapeutyczny posiada w swoim asortymencie wyłącznie aparty do fizykoterapii, czy mamy również możliwość zakupu stołów do masażu, wałków rehabilitacyjnych czy innych akcesoriów niezbędnych do realizacji usług gabinetu. Często bowiem, decydując się na kompleksowe zaopatrzenie lokalu u jednego dostawcy, sklep fizjoterapeutyczny jest w stanie zaoferować korzystne zniżki. Warto upewnić się również, czy wybrany przez nas sklep fizjoterapeutyczny posiada certyfikaty i świadectwa jakości oferowanych produktów.

Zobacz więcej podobnych postów