Zestaw car-audio - wybór, montaż, ceny
Firma

Zestaw car-audio - wybór, montaż, ceny

Zestaw car-audio na pewno nie jest w żadnym wozie koniecznie potrzebny. Jednak jeśli ktoś pragnie sobie umilić długą podróż, a po prostu lubi muzykę, powinien niewątpliwie w niego zainwestować. Tym bardziej, że czasem samotna jazda nie tylko się dłuży, ale i jest niebezpieczna - brak bodźców na przykład na autostradzie bywał już przyczyną tragedii. Dobrze gdy muzyka wyrywa z otępienia - a jeszcze lepiej, jeśli robi to we właściwy sposób. Jednocześnie niestety wybór dobrego zestawu car-audio nie jest wcale łatwy. Trzeba naprawdę przejrzeć wiele ofert, trochę poradników, a przede wszystkim dokładnie przemyśleć czego nam potrzeba i ile jesteśmy w stanie za to zapłacić! Oto porady dla zainteresowanych - jak zbudować dobry zestaw car-audio w swoim wozie? 

Najpierw wszystko przemyśl

Jakiej najczęściej muzyki słuchasz? Lubisz by była głośna, czy też bardziej zależy Ci na czystości dźwięku - choćby najcichszego? Wiele zależy od odpowiedzi na tego typu pytania, ponieważ ofert zestawów car-audio jest wiele, mnóstwo produktów, które można do siebie dobrać, a jeszcze więcej promocji w sklepach na różne sprzęty tego typu. Jeśli chce się zbudować dobry, dopasowany do swoich potrzeb zestaw, trzeba najpierw dokładnie określić czego szukamy. Dopiero wówczas będzie można tego poszukać - i znaleźć! Nie zaczynajmy bynajmniej od zakupu przeróżnych dodatków, służących jako gadżety do wozu. Nawet w najlepszym aucie nie będą się sprawdzać, jeśli zabraknie solidnego odtwarzacza - to on powinien być najlepszy z możliwych i to jego trzeba traktować jak podstawę dla reszty urządzeń. Na szczęście w tej chwili mamy do wyboru wiele różnych modeli, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie - w stosownych cenach. 

Jak wybrać dobry odtwarzacz?

Skoro jesteśmy już przy odtwarzaczu, warto się zastanowić jaki będzie najlepszy dla kogo? Podstawowy podział to ten na odtwarzacze umożliwiające puszczanie płyt audio oraz na odtwarzacze przeznaczone głównie dla plików MP3. Ta druga grupa to lepszy wybór dla osób, które uwielbiają słuchać wielu różnych piosenek, ale nie przywiązują szczególnej uwagi do samej jakości dźwięku. Jeśli komuś z kolei zależy na dźwięku wysokiej jakości, powinien zdecydować się na sprzęt należący do pierwszej grupy - płyty pozwalają bowiem uzyskać jego czystszą barwę. Jaki powinien być radioodtwarzacz? Musi mieć duży wyświetlacz, żeby łatwo go było obsługiwać w trakcie jazdy. Stąd nie może być szczególnie przeładowany nowoczesnymi możliwościami, bo korzystanie z nich na drodze (a na pewno będzie kusić) może być po prostu niebezpieczne. Ważne jest też, by posiadał pilot mocowany do kierownicy lub możliwość współpracy z fabrycznym sterowaniem w kierownicy.

Zestaw car-audio - wybór, montaż, ceny

Jak wybrać solidne głośniki?

Jeśli mamy już odpowiedni radioodtwarzacz do naszego wozu, nadchodzi pora, żeby wybrać także odpowiednio profesjonalne głośniki. Także i tutaj przedziały cenowe, w jakich można kupić coś dla siebie, są naprawdę rozmaite. Stąd też warto z góry określić ile jesteśmy w stanie wydać na sprzęt, żeby później nie żałować, że na coś nas nie stać (a przecież tak nam się podobało!). Można zamontować w wozie dowolną liczbę głośników, ale warto pamiętać, że czasem mniej znaczy lepiej - i zasada ta naprawdę się sprawdza. Lepiej posiadać mniej głośników wysokiej klasy, niż kilka ale raczej słabiutkich... Specjaliści radzą wybierać głośniki komponentowe. Kupujemy 2 głośniki wysokotonowe oraz dwa głośniki niskotonowe, basowe. Taki zestaw najlepiej się sprawdzi w każdym wozie! Ważną informacją powinno być jednak i to, że sprzęt należy umieścić w specjalnie do tego przygotowanych miejscach - a informacje o tym znajdziemy na przykład w instrukcji obsługi pojazdu. 

Jak wybrać profesjonalny wzmacniacz?

Skoro mamy już odpowiedni radioodtwarzacz i dobrze dopasowane do niego głośniki, możemy zastanowić się nad wyborem wzmacniacza. Poprzednie zakupy na pewno nadwyrężyły nasz budżet, bo koszt zestawu komponentowego może wynosić nawet 1200 złotych, a sam radioodtwarzacz też kosztuje kilkaset złotych (nawet 1500!). Jednak pamiętajmy, że jest to inwestycja na lata, dlatego mimo wszystko zdecydujmy się na odpowiednio solidny sprzęt, żeby wzmacniacz nie sprawił, że poprzednie zakupy pójdą na marne. Zakup wzmacniacza to wydatek, który zaczyna się od 1000 złotych - ale zawsze można kupić sprzęt używany! Warto wybrać wersję czterokanałową - uznaje się ją za najbardziej odpowiednią. 

Jak wybrać odpowiednie kable?

Na koniec jeszcze jedna informacja - wiele osób zapomina, że dobry zestaw car-audio obejmuje również kable! Powinny mieć odpowiednią średnicę i być przeznaczone ściśle do samochodu. Na szczęście zakup dobrych kabli jest w tej chwili raczej prosty, a ofert nie brakuje. Oczywiście, kiedy już kupimy to wszystko, najlepiej pozostawmy montaż i strojenie naszych zakupów profesjonaliście. Inaczej możemy coś zrobić źle i dźwięk nie tylko nie będzie czysty, ale jeszcze coś ulegnie zepsuciu. Jeśli ktoś się na tym nie zna, niech lepiej pozostawi wszystko fachowcom!

Zobacz więcej podobnych postów